Kommenteeri

Reijo Eesti rekordiga Eesti meistriks.

Käesoleva aasta esimesed Eesti meistrid laskespordis selgitati traditsiooniliselt õhkrelvadest laskmises. Kuid seekord mitte Narvas, kus meistrivõistlus on viimastel aastatel toimunud, vaid Männiku lasketiirus.

Euroopa juunioride meistrivõistlusteks kaks aastat tagasi valminud finaalitiir mahutab kenasti 40 laskekohta, kuid kuna seal pole alalist kütet, siis eelmisel aastal ei julgetud veel talvist võistlust ette võtta. Käesoleval aastal pandi võimsad puhurid tööle ja tiir sai laskmiskõlbulikuks.

Hooaja jooksul saadud tulemuste alusel pääsesid meistrivõistlustele laskma edetabeli 20 paremat naist ja meest mõlemast relvaliigist. Naislaskuritele, kelle edetabel koostati 40 lasulise harjutuse tulemuste põhjal, pidid vastavalt rahvusvaheliste määruste muutmisele esmakordselt laskma meestega võrdselt 60 lasku.

Õhupüstoli harjutuses oleks ühises konkurentsis meestele vastu saanud vaid Veera Rumjantseva, kelle põhiharjutuse 572 silma on väga kõrgest klassist. Järgmisi konkurente edestas ta 11 silmaga. Kaheksanda ehk viimase finaalikoha tulemuseks oli 538 silma. Esmakordselt Eesti meistrivõistlustel osalenud ainuke Elva naispüstolilaskur Anni Irs jäi sellele tulemusele vaid 2 silmaga alla ning pidi esimesena finaalist välja jääma ja leppima 9. kohaga.

Kuid finaalis algab laskmine nullist ja siin kukkus Rumjantseva välja juba teisena, saades seitsmenda koha. Kuldmedal läks sellele ebaõnnele vaatamata Narva, sest finaali parim oli 16 aastane Aleksandra Moissejeva. Teiseks jäi enne viimast lasku liider olnud Heili Lepp Männiku laskurklubist ja pronksmedali võitis Triin Kuusik Haapsalust.

Meeste püstolilaskuritest lasi suurepärase tulemuse 580 silma Peeter Olesk. Seejuures lipsas tal sisse ka üks lask, mis andis vaid  7 silma. Järgmised finaali pääsenud mehed aga mahtusid tihedalt 7 silma sisse 569 ja 562 vahel. Nende hulgas olid ka Elva laskurid Reijo Virolainen 565 silmaga viiendana ja Aivar Vanakamar 563 silmaga seitsmendana. Aivari tõusis finalistide hulka nelja viimase lasuga, mis kõik olid kümned. Finaalis jätkas Peeter kindlakäeliselt, kuid justkui selleks ajaks ümber sündinud Reijo vastu ta ei saanud. Tasavägine rebimine nende vahel kestis kuni 20 lasuni, siis tegi Reijo järjest kaks ideaalset lasku 10,8 ja 10,9 ning rebis otsustavalt ette. Järjekordse Eesti meistritiitli toonud lõpptulemus 241,7 silma on uus finaali Eesti rekord. Peeter kaotas 2,8 silmaga ning jäi hõbedale, pronksmedal riputati Männiku laskuri Raul Erki kaela. Peakorraldajana pidevalt ringi sebinud ja  võistluste õnnestumiseks palju energiat kulutanud Nemo Tabur jäeti neljandaks.

Püssilaskurite tulemusi võrreldes võisid aga mehed õnne tänada, et soovõrdõiguslased pole neid veel naistega ühises arvestuses laskma pannud. Meeste parima põhiharjutuse tulemuse lasknud Artjom Ert oleks oma tulemusega olnud naiste arvestuse alles 12. kohal. Tegelikult sai selle koha Elva noorim osaleja Marleen Riisaar, kes lasi väga hea tulemuse 601,4 silma, millega oleks meeste arvestuse olnud teine. Naiste hulgas ei viinud see aga finaaligi. Sinna ei pääsenud ka meie naistest parima tulemuse teinud Ele Loot, kes jäi 603,7 silmaga kümnendaks. Finaali viinuks 1,2 silma parem summa. Põhivõistlus võitis suurepärase 621,8 silmaga Valeria Koljuhhina Narvast. Samast linnast tulid veel kuus finalisti, kellest küll Anžela Voronova esindab Kaitsejõudude Spordiklubi. Ainsa eestlasena osales finaalis Männiku klubi noorlaskur Sigrit Juhkam. Siin aga tabas Koljuhhinat Rumjantseva saatus, kes vaatamata põhiharjutuse suurele edule kukkus finaalis esimesena välja. Eesti meistriks tuli aga viimasena finaali pääsenud Valeria Morozenko, kes edestas põnevas võistluses tiitlikaitsjat Anžela Voronovat 1 silmaga. Pronksmedali võitis 14 aastane Maarika Finne, kes jättis neljandaks tugeva finaalilaskuri Sigrit Juhkami.

Vaatamata nõrkadele tulemustele jäid meeste finaalist esimestena välja Elva laskurid Lennart Pruuli ja Marek Tamm ning nii tuli ka siin kuue laskuriga esindatud Narva „armaadale“ vastu astuda  vaid ühel Kaiu ja ühel Haapsalu laskuril.  Põhilaskmisele sarnaselt tulistati siin naistest klass madalamal tasemel. Võitis hiljuti ka juunioride meistriks tulnud Fjodor Sekajev 236,8 silmaga, mis kinnitati Eesti meeste finaali rekordiks, kuid mis oli 8,8 silma nõrgem naiste võitja tulemusest. Kaksikvõidu kindlustas Narvale  Artjom Ert, jättes kolmandaks Lauri Ermi Kaiu Laskurklubist.

Elva klubi liikuva märgi meestel õnnestus paremini vahelduva kiirusega harjutus, kus Hillar Loot jäi pronksmedalist kolme silma kaugusele ja tema poeg Lauri Loot sai viienda koha veel kaks silma väiksema tulemusega. Esmakordselt oldi kavas liikuva märgi harjutused naistele ja siingi olid elvalased esindatud, kuid medalile nad veel ei küündinud, parimaks jäi Liilian Leetsi 4. koht vahelduva kiirusega harjutuses.

Esmakordselt tehti võistlustest teleülekanne Delfi TV-s, kust saab vaadata põnevamaid meeste õhupüstoli ja naiste õhupüssi finaale.