Kommenteeri

Elva Open Air tuli, et jääda

Kui poolteist aastat tagasi Elva Spordihoone valmis sai, käis Elva Laskespordiklubi juhatus kogu maja pikkade sammudega läbi ja võttis mõõtu, kuidas sinna lasketiir püsti panna. Sest mõte Elvas üks korralik rahvusvaheline õhkrelvavõistlus korraldada idanes meie peades juba ammu. Õnneks taipasid ka Elva vallas tähtsaid otsuseid tegevad inimesed, et laskmine uues spordihoones ei muuda hoone seinu sõelapõhjaks ning olid ideega kohe päri.

Iraani esindaja Ebrahim Rahimi Sangary
Eelmisel nädalal viieks päevaks spordihoone hõivanud laskevõistlus tõi küll mitmete spordiklubide treeningplaanidesse väikeseid muudatusi, kuid üldine kasu Elva spordielule ning linna majandusele ja mainele oli kindlasti väga suur. Tänu põhjalikule eeltööle ja headele kontaktidele rahvusvahelises laskespordi seltskonnas, õnnestus juba esimesele Elva Open Air nimeks saanud võistlusele osalema saada täismaja võistlejaid. Rohkem kui 200 laskurist enamuse moodustasid Rootsi, Soome, Valgevene, Leedu, Läti ja Eesti laskekoondiste tipplaskurid, kes valmistuvad märtsis Norras toimuvateks Euroopa meistrivõistlusteks. Ainuke, kellel seda eesmärki silme ees polnud, oli kauge külaline Iraanist Ebrahim Rahimi Sangary, kes on varem olnud ka valitseva olümpiavõitja Javad Foroughi treener. Kõigi teiste riikide parimad laskurid on reaalsed medalinõudlejad igal tiitlivõistlusel. Seda kinnitas ka Elvas lastud tulemuste tase.

Õhupüssi harjutuses ületasid 630 silma piiri, mis tagab igal tippvõistlusel finaalikoha, Valgevene laskur Illia Charheika 630,5 silmaga ja Soome naiste rekordi püstitanud Emmi Hyrkäs 630,3 silmaga. Pool silma maagilisest piirist jäi puudu valgevenelannal Maria Martynoval, keda treenib olümpiavõitjast isa Sergei Martynov. Viimane käis nüüd vaatamas ka Elva lasketiire, kus ta juuniorina korduvalt treeninglaagrites viibides pani aluse oma pikaajalisele ja edukale sportlaskarjäärile.

Õhupüstoli harjutuses näitasid meestele silmad ette kaks õrnema soo esindajat. Valgevene juunior Zoya Dasko püstitas 585 silmaga uue oma riigi naiste rekordi ja Lätit Tokyo olümpial esindanud Agate Rašmane kordas Läti rekordit 578 silmaga. Parima mehena lasi meie olümpiamees Peeter Olesk 577 silma. Elva laskuritest oli Reijo Virolainen esimese päeva järel 570 silmaga superfinaali kohas kinni, kuid kuna teisel päeval ta oma tulemust ei parandanud ja seda tegid mitmed konkurendid, siis jäi talle üldarvestuses 13. ja meeste arvestuses 9. koht.

Laupäeva õhtusesse superfinaali pääsesid kahest stardist 8 absoluutselt parimat tulemust näidanud laskurit. Esmakordselt uute reeglite järgi peetud finaali formaat oli korraldajatele, kohtunikele ja võistlejatele paras väljakutse, seda enam, et toimuvat sai jälgida üle ilma internetti edastatud otseülekande kaudu. Väikeste viivitustega, kuid siiski edukalt ja õiglaselt said punktid kokku loetud ja võitjad enne südaööd selgitatud. Meeleolu aitasid üleva hoida publiku aktiivne kaasaelamine ja finaalide vahel emotsionaalseid etteasteid esitanud kohalikud tantsurühmad.

Õhupüstoli finaali nelja parema hulka jõudsid ka kaks Eesti koondise liiget. Paraku pudenes neist esimesena ja sai neljanda koha Raul Erk ning teisena Peeter Olesk, jäädes kolmandaks. Võidu nimel peetud duellis, kus ühe lasu kaupa lastes ja nende tulemusi võrreldes punkte kogudes suutis Agate Rašmane ennem 16 punkti täis saada kui tema soomlasest konkurent Joonas Kallio. Nii rändas esimene superfinaali karikas ja auhinnaks olnud AegaOn käekell Lätisse.

Õhupüstoli superfinaali esikolmik (vasakult): Joonas Kallio (FIN), Agate Rašmane (LAT) ja Peeter Olesk (EST)

Püssi finaali jõudis vastupidiselt püstoli finaaliga üks mees ja kolm naist. Alguses tundus, et Illia Charheika on džentelmen ja laseb naistel võita, kuid kümnenda lasuga jõudis järgi Emmi Hyrkäsele ja lisalasu võiduga jätkas kolmandana võistlust. Järgmise viie lasuga läks ta mööda ka rootslannast Isabelle Johanssonist ning finaali viimane vaatus algas tal nullist teise Rootsi esindaja Amanda Karlssoni vastu. Siin viisakus enam ei maksnud midagi ja tulemusega 17 – 3 võitis teise superkarika ja hinnalise käekella Valgevene koondise esinumber.

Õhupüssi Superfinaali esikolmik (vasakult): Amanda Karlsson (SWE), Illia Charheika (BLR) ja Isabelle Johansson (SWE)

Spordihoone turvaliste seinte taha olid samal ajal aga suured lumehanged kuhjunud. Selline force major sundis korraldajaid järgmise päeva programmis muudatusi tegema, et tagada kõigi külaliste turvaline koju naasmine. Kavas olnud võistkondlik mix-harjutus piirdus seepärast vaid kvalifikatsiooni ringiga, ära jäid kaheksa parema paari poolfinaalid ja finaalid. Kuid põnevust jagus sellegi poolest, sest paarid moodustati eelmiste päevade tulemuste järgi nii, et kokku läksid parima ja halvima tulemuse lasknud sportlased. Ja nii jõudsid poodiumile paarid, kus tipplaskur tegi oma tulemuse ära, kuid nõrgem pool suutis positiivselt üllatada.

Nii näiteks said õhupüssi harjutuses kindla esikoha kolmel olümpial võistelnud Vitali Bubnovich Valgevenest ja Ülenurme GSK noormees Karel Udras, kelle koondtulemus 307,4 silma oli parim võistkondade teiste numbrite hulgas. Nelja auhinna saaja hulka mahtusid ka Narva neiud Valeria Matšel, kes tuli teiseks koos Leedu tüdruku Guste Mickytega ning Varvara Rogaten, kes oli Valgevene laskuri Uladzimir Charnouga neljas paar. Elva laskuritest oli edukaim Kaile Ülper, saades seitsmenda koha koos Leedu esinumbrina Superfinaali jõudnud Jurate Cesynaitega. Kaotust 4. kohale jäi neil vaid 0,4 silma.
Õhupüssi mix-harjutuse esinelik.

Õhupüstoli harjutuses oli samuti esimene paar teistest tublisti üle ja suur roll oli selles Väike-Maarja noorlaskuril Jaanus Laidusel, kes toetas Valgevene juuniori Ivan Kasaki 288 silma omalt poolt 282 silmaga. Neile kaotas 8 silmaga teine Valgevene - Eesti paar, mille moodustasid juunioride maailmameister Abdul-Aziz Kurdzi ja meie Anni Käärst, saades auhinnalise neljanda koha.

Õhupüstoli mix-harjutuse esinelik

Karikaid tuli korraldajatele veel teisest tiirust, sest Liikuva märgi laskurid võistlesid samal ajal Tartumaa Tervisespordikeskuses ning seal sai Hillar Loot 30+30 lasku harjutuses II koha ja tema vanem poeg Lauri Loot tuli 20+20 lasku harjutuses kolmandaks. Mõlemal päeval võtsid esikohad meestest Jaanus Kala ja naistest Heili Lepp Männikult.

Teistest Elva laskuritest oli parim Marleen Riisaar, kes õhupüssi põhiharjutuse esimesel päeval lasi 616,8 ja teisel 614,2 silma ning sai kokkuvõttes naisjuunioride arvestuses 9.koha. Heal tasemel esines ka Kristina Mölder, kes samas arvestuses oli 608,8 silmaga 13. kohal. Eesti laskurtest olid meie tüdrukud vastavalt 2. ja 4.

Meeste püssiharjutuses lasi Meelis Kiisk teisel päeval 620,3 silma ja saavutas tugevas konkurentsis 11. koha. Eesti laskuritest tuleb ära märkida veel MäLK klubi laskuri Alina Kovaljova teine koht naisjuunioride arvestuse, mille ta saavutas isikliku rekordiga 570 silma.

Kokkuvõtteks võib öelda, et vaatamata koroonapandeemiale ja sellest tekkinud viimase hetke loobumistele, kaasnevatele piirangutele, keerulistest ilmastikuoludest ja uutest võistlusmäärustest tõstatunud probleemidele, suutis esmakordselt koostööd teinud korraldusmeeskond, kus suurimat rolli täitsid naised, võistluse edukalt läbi viia. Selle kinnituseks olid osalenud võistkondade sportlaste ja treenerite ohtrad tänu- ja kiidusõnad, mille siiruses ei ole põhjust kahelda.

Nende tänu peame jagama arvukate abiliste ja toetajatega, kes imelist lahkust ilmutades tulid appi ja vastasid kõigile meie soovidele ja palvetele rõõmsal meelel. Erilised tänud kuuluvad Tehvandi ja Tartumaa Tervisepordikeskuse inimestele, Elva vallavalitsuse ja SA Elva Kultuur ja Sport töötajatele, Elva Spordihoone külalislahkele personalile, Elva Gümnaasiumi juhtkonnale, SA Elva Teenuste toitlustajatele, Elva Keegel ja Resto teenindajatele, materiaalset abi mitte keelanud Kultuurkapitalile, Tartumaa Spordiliidule, Nordic Armoury OÜ-le, auhinna- ja meenete laudu kuhjanud Trükitehas OÜ-le, A. Le Coqile, Kaitseliidule, AegaOn Watches OÜ-le, Foresta Group OÜ-le, Natty OÜ-le, Inband Hertar Ltd-le, Estplus OÜ-le, Snaiper OÜ-le.

Hea koolituse sai lisaks korraldajatele ka kohtunike kogu, mida juhtis Soome rahvusvahelise kategooria kohtunik ja nende laskurliidu treener Marko Leppä. Nad said nüüd esmakordselt praktiliselt läbi viia võistluse uute reeglite järgi ning hea ettevalmistuse järgmisel aastal Tallinnas toimuvateks Euroopa meistrivõistlusteks. Selle suurturniiri eelmänguks kujuneb kindlasti teine Elva Open Air, mille toimumist kõik osalejad juba pikisilmi ootavad.

Vaata võistluste ametlikku kokkuvõtet: ELVA OPEN AIR 2022 RESULTS BOOK

Fotogaleriid:

Autor Maarja-Liisa Maasik - Galerii 1
Autor Marko Hõrak - Galerii 2

Elva Open Air 2022 korraldajad ja kohtunikud

Lisa kommentaar

Email again: